Tradycja wyboru najlepszych książek na kolejne pory roku znalazła już swoje stałe miejsce na polskim rynku księgarskim oraz w świadomości czytelników. Logotypy konkursów organizowanych przez wortal literacki Granice.pl w ostatnich latach stały się już rozpoznawalne, eksponowane były zarówno w Internecie, w księgarniach, jak i podczas kolejnych targów książki.
Kolejna odsłona popularnego cyklu
W roku 2017 wybraliśmy „Najlepsze książki na wiosnę”, „Najlepsze książki na lato”, "Najlepsze książki na jesień" oraz "Najlepsze książki na zimę". Wspominały o nich największe polskie media – w tym choćby dziennik „Polska” czy radio RMF FM. Wyniki ogłaszaliśmy podczas najważniejszych targów branżowych - podczas Warszawskich Targów Książki czy podczas Targów Książki w Krakowie. W naszych konkursach wzięło udział kilkaset tytułów, co jest powodem do niemałej dumy. Swoje głosy na nagrodzone książki oddało ponad 200 tysięcy czytelników. W ten sposób w cyklu konkursów i plebiscytów organizowanych przez wortal literacki Granice.pl odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, w ten sposób mamy okazję śledzić i odpowiadać na ważne zjawiska rynkowe. Trudno się więc dziwić, że po ogromnym sukcesie cieszącego się tradycyjnie już sporym zainteresowaniem mediów konkursu „Najlepsza książka roku 2017”, w którym brało udział niemal sto tytułów, a w głosowaniu internautów oddano ponad 40 tysięcy głosów firma W&W przystąpiła do organizacji kolejnej inicjatywy – konkursu „Najlepsza książka na wiosnę”, którego laureatów poznamy w kwietniu 2018roku.
Strona internetowa konkursu:
www.ksiazkanawiosne.pl
Jakie książki czytamy wiosną?
Po ustaniu zimowych mrozów coraz chętniej wybieramy się na długie spacery, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To jednak nie znaczy, że w okresie tym nie mamy szans, by znaleźć chwilę na dobrą lekturę! Jakie więc książki będzie się wiosną czytać na parkowych ławkach, przy kawiarnianych stolikach na świeżym powietrzu i w komunikacji miejskiej? Z pewnością pogodne i lekkie powieści obyczajowe, krzepiące i wywołujące uśmiech na twarzach. Wiosną naszą uwagę przyciągają także książki naprawdę wciągające – powieści sensacyjne i kryminały. Takie właśnie publikacje chcemy wyróżniać w naszym konkursie. Ale wiosna to także czas, gdy skupić się możemy przez chwilę na książkach nieco bardziej wymagających – na poradnikach, książkach, które pomogą nam w codziennym życiu, które pokażą, jak zrozumieć własne dzieci, jak wychowywać je i wspierać w nauce. Wiosną wydaje się wiele książek ważnych, publikacji o wielkiej wartości literackiej – dzieł zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. To właśnie te grupy kategorii obejmuje konkurs „Najlepsza książka na wiosnę”
Cel konkursu i kategorie:
Zgodnie z tradycją, celem naszego konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek w następujących kategoriach:
a) kryminał, sensacja, thriller,
b) powieści obyczajowe, romanse,
e) książki dla dzieci,
f) książki dla młodzieży,
g) książki dla rodziców,
h) science fiction, fantasy,
i) perły z lamusa - albumy, publikacje historyczne, biografie,
i) proza polska,
i) proza obca.
Jury konkursu, ocena:
Wyboru najlepszych książek dokona profesjonalne Jury, w którego skład wejdą specjaliści, autorytety w dziedzinie literatury, krytycy literaccy i recenzenci oraz przedstawiciele serwisu Granice.pl.
Ocena zgłoszonych książek przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie wybrane zostaną tytuły, które otrzymają nominację do nagrody. Drugi etap zakończy się wyłonieniem zwycięzców konkursu oraz tytułów wyróżnionych w poszczególnych kategoriach.
Głosowanie internautów
Równolegle do oceny jury na stronie internetowej konkursu prowadzone będzie głosowanie internautów, którzy również wyróżnią najlepsze książki na wiosnę. Wśród internautów biorących udział w konkursie rozlosowane zostaną cenne zestawy nagród książkowych. Wyniki głosowania śledzić będzie można na żywo na stronie internetowej konkursu. Głosowanie rozpoczyna się 12 marca 2018.
Tytułom biorącym udział w konkursie przysługiwać będzie bardzo szeroka promocja.
Konkurs skierowany jest do polskich wydawców i przyczyni się do promocji czytelnictwa w Polsce, jak również do promocji najlepszych na polskim rynku tytułów w wyżej wymienionych kategoriach.
Szczypta statystyk:
- ponad 40 tysięcy osób głosowało na "Najlepsze książki roku 2017"
- ponad 200 redakcji zamieściło informacje o konkursach
- ponad pół miliona unikalnych użytkowników zapoznało się z informacjami o przebiegu naszych konkursów.