O przedsięwzięciu

Już po raz jedenasty wybieramy najlepsze książki na kolejne pory roku!

 

W 2009 roku redakcja serwisu Granice.pl po raz pierwszy zorganizowała cykl plebiscytów, w ramach którego internauci i jurorzy wybierali najlepsze książki na kolejne pory roku. Inicjatywa ta znalazła już swoje stałe miejsce na polskim rynku księgarskim oraz w świadomości czytelników. Logotypy konkursów organizowanych przez serwis Granice.pl w ostatnich latach stały się już rozpoznawalne, eksponowane były zarówno w Internecie, w księgarniach, jak i podczas kolejnych targów książki, a o plebiscycie głośno było w najważniejszych polskich mediach. W naszych konkursach wzięło udział kilkaset tytułów, a głosy na nagrodzone książki oddało kilkaset tysięcy osób. W inicjatywie tej jak w zwierciadle odbija się polski rynek książki - panujące na nim mody, trendy i nowinki, to za jej sprawą mamy okazję śledzić ważne zjawiska rynkowe. 

 

Strona internetowa konkursu: 

www.ksiazkanawiosne.pl

 

Jakie książki czytamy wiosną?

Po ustaniu zimowych mrozów coraz chętniej wybieramy się na długie spacery, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To jednak nie znaczy, że w okresie tym nie mamy szans, by znaleźć chwilę na dobrą lekturę! Jakie więc książki będzie się wiosną czytać na parkowych ławkach, przy kawiarnianych stolikach na świeżym powietrzu i w komunikacji miejskiej? Z pewnością pogodne i lekkie powieści obyczajowe, krzepiące i wywołujące uśmiech na twarzach. Wiosną naszą uwagę przyciągają także książki naprawdę wciągające – powieści sensacyjne i kryminały. Takie właśnie publikacje chcemy wyróżniać w naszym konkursie. Ale wiosna to także czas, gdy skupić się możemy przez chwilę na książkach nieco bardziej wymagających –  na poradnikach, książkach, które pomogą nam w codziennym życiu, które pokażą, jak zrozumieć własne dzieci, jak wychowywać je i wspierać w nauce. Wiosną wydaje się wiele książek ważnych, publikacji o wielkiej wartości literackiej – dzieł zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. To właśnie te grupy kategorii obejmuje konkurs „Najlepsza książka na wiosnę” 

 

Cel konkursu:

Zgodnie z tradycją, celem naszego konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek w poszczególnych kategoriach. 

 

Ocena książek:

 

Zgłoszone do plebiscytu książki recenzują współpracujący z serwisem Granice.pl literaturoznawcy: dr Kalina Beluch, dr Adrianna Michalewska, a także członkowie redakcji: Magdalena Galiczek-Krempa, Patryk Obarski, Sławomir Krempa. 

 

Ocena zgłoszonych książek przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie wybrane zostaną tytuły, które otrzymają nominację do nagrody. Drugi etap zakończy się wyłonieniem zwycięzców konkursu oraz tytułów wyróżnionych w poszczególnych kategoriach.

 

Głosowanie internautów

 

Równolegle do oceny jury na stronie internetowej konkursu prowadzone będzie głosowanie internautów, którzy również wyróżnią najlepsze książki na wiosnę. Wśród internautów biorących udział w konkursie rozlosowane zostaną cenne zestawy nagród książkowych. Wyniki głosowania śledzić będzie można na żywo na stronie internetowej konkursu. 

 

Tytułom biorącym udział w konkursie przysługiwać będzie bardzo szeroka promocja. 

 

Konkurs skierowany jest do polskich wydawców i przyczyni się do promocji czytelnictwa w Polsce, jak również do promocji najlepszych na polskim rynku tytułów w wyżej wymienionych kategoriach.

 

 

Szczypta statystyk:

 

- ponad 40 tysięcy osób głosowało na "Najlepsze książki roku 2018"

- ponad 200 redakcji zamieściło informacje o konkursach

- ponad pół miliona unikalnych użytkowników zapoznało się z informacjami o przebiegu naszych konkursów.

Patroni medialni
logo 1logo 2logo 3logo 4