Słoiczki

Autor: Maja Jaszewska
Wydawnictwo: Szelest
Data wydania: 2022-03-09
Kategoria: Proza polska
ISBN: 9788365381095
Ilość‡ stron: Ilość stron: 390

Józia to młoda, przywiązana do tradycji i rodzinnego domu dziewczyna z Podlasia.

Julka - buntowniczka, która ucieka z Krakowa przed przeszłością i apodyktycznym ojcem.

Obie przyjeżdżają do Warszawy w nadziei na lepsze jutro, znajdują pracę w nowoczesnym, lifestylowym czasopiśmie dla kobiet i rozpoczynają nowe życie.

Obie są słoiczkami.

Obcymi w Warszawie.

Przyjezdnymi.

Czy stolica będzie dla nich łaskawa?

W ,,Słoiczkach" Mai Jaszewskiej każdy może przejrzeć się jak w lustrze. Ta książka to połączenie powieści obyczajowej z satyrą na współczesną ,,warszawkę". Czasem jest więc śmiesznie (zwłaszcza wtedy, gdy przekraczamy próg redakcji kobiecego czasopisma), czasem nostalgicznie (intensywnie oddany klimat Podlasia, a także wątki związane z dawną, przedwojenną Warszawą), a czasem romantycznie (czy coach to dobry materiał na partnera?).

Czy odnajdziecie siebie samych w bohaterkach tej powieści?

A może każdy z nas jest słoikiem bądź słoiczką?

KATARZYNA PAKOSIŃSKA:

"Słynny na cały świat cytat mówi, że ,,życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co ci się trafi". Powieść Mai Jaszewskiej kusi dalszym ciągiem - tylko od ciebie zależy, jak się w nim rozsmakujesz.

To książka pełna niespodzianek. Wciągająca, zabawna, klimatyczna, z miłosną historią, wyrazistymi bohaterami i szczęśliwym zakończeniem.

Pikanterii fabule dodają spacery po współczesnej i dawnej Warszawie. Tą sprzed lat przywołują smakowite literackie anegdoty. Iwaszkiewicz, Dołęga-Mostowicz, Wieniawa- Długoszowski. No właśnie...Która z nas nie chciałaby dostać o poranku bukietu kwiatów z liścikiem:

,,Szanowna Pani! Zeszłej nocy śniła mi się Pani w taki sposób, że poczułem się zobowiązany".

Drogi Czytelniku, jako rodowita warszawianka napiszę bez ceremonii, spodziewaj się w ,,Słoiczkach" git wersalu i cwanej nawijki."

Maja Jaszewska - dziennikarka, poetka i pisarka. Autorka licznych artykułów i wywiadów publikowanych między innymi na łamach ,,Zwierciadła", ,,Sensu", ,,Tygodnika Powszechnego", ,,Twojego Stylu", ,,Mody na Zdrowie", ,,Krainy Bugu", Styl.pl, ,,Elle". Autorka książek: ,,W co wierzę?" oraz ,,Nie i Tak. Rozmowa z Adamem Ferencym".
Współautorka książek ,,Psychologia mitów greckich" i ,,Archetypy, mity, symbole. Refleksje jungowskie o psyche". Autorka dwóch tomików poetyckich ,,talitha kum" i ,,bardo".

SklepCenaLink
Patroni medialni